Експерт пояснив, чому «Газпром» зацікавлений у приватизації українських облгазів


http://newsradio.com.ua/2013_12_20/Ekspert-pojasniv-chomu-Gazprom-zac-kavlenij-u-privatizac-ukra-nskih-oblgaz-v/

Російському «Газпрому» вигідно взяти під контроль облгази України, оскільки вони безпосередньо забезпечують постачання газу населенню та бюджетній сфері. Про це в ефірі радіостанції «Голос Столиці» заявив експерт Сергій Дяченко.

Операція «приватизація». Фонд державного майна України хоче завершити в 2014 приватизацію об’єктів електроенергетики. За словами голови ФДМУ Олександра Рябченка, Фонд наступного року збирається продати все, що залишилося від електроенергетики. Це контрольні пакети підприємств, і те, що залишилося від першої хвилі приватизації — 25-відсоткові пакети акцій. Зараз у цьому питанні Фонд держмайна активно співпрацює з Міністерством енергетики та вугільної промисловості. Також у 2014 році планують виставити на продаж акції облгазів і підприємств теплової енергетики.

Незалежний експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко вважає, що продаж акцій енергетичних підприємств не сильно допоможе бюджету:

«Один із факторів – наповнення бюджету. Але серйозних цифр, які б могли становити якісь відсотки від загального обсягу надходжень до бюджету, отримати вже не вдасться. Другий фактор – це намагання створити більш сприятливий клімат для залучення інвестицій, оскільки приватні інвестори набагато охочіше вкладають кошти в приватні підприємства, ніж у державні. Третій фактор, який часто називають: приватний менеджмент більш оперативний і кваліфікований, ніж державний. Із цим я можу сперечатися. Я працював в облгазах і мушу сказати, що менеджмент на приватних облгазах не дуже відрізняється в плані якості від менеджменту на державних».

Експерт наголосив, що більшість підприємств, які зараз будуть приватизовувати, — це природні монополісти, і державі треба буде докладати великих зусиль, щоб ці підприємства працювали в руслі ринкових перетворень після приватизації. Власники таких підприємств будуть мати великий вплив не тільки на економіку, а й на інші сфери та цілі регіони.

Сергій Дяченко відзначив, що на ринку працює сильне галузеве лобі: «Практично всі підприємства-облгази під контролем міноритарних акціонерів. Там у держави 50% майже ніде не залишилося. НАК «Нафтогаз», який формально управляє державними пакетами, вже майже ніякого впливу на роботу цих підприємств не має. Тому приватизація може виявитися формальною, оскільки структури, які вже контролюють ці підприємства, можуть просто оформити це юридично».

Експерт припускає, що російський «Газпром» зацікавлений взяти участь у приватизації українських облгазів: «Газпром» буде дуже цікавити вихід напряму на український ринок газу, а з цієї точки зору, облгази – це ключові підприємства, тому що вони контролюють білінгову та телеметричну систему повністю, і вони забезпечують постачання газу населенню та бюджетній сфері. «Газпрому» цікава участь у первинній або вторинній приватизації цих підприємств. В Україні можуть з’явитися потужні російські суб’єкти приватизаційної сфери».

Нагадаємо, в квітня 2013 року Кабінет міністрів України передав Фонду держмайна України пакети акцій п’яти обленерго для подальшої приватизації. Також Кабмін ухвалив рішення про приватизацію контрольних і блокуючих пакетів акцій 39 облгазів та міськгазів.

Раніше в ефірі радіостанції «Голос Столиці» колишній голова Фонду держмайна Олександр Бондар висловив думку, що плани надходжень до держбюджету за рахунок приватизації будуть виконані на 10 відсотків.